Rady a tipy na cesty

Pojištění

Doporučujeme uzavřít cestovní pojištění. Nestojí mnoho a může Vám ušetřit spoustu peněz. Občané Evropské unie mají v cizí členské zemi nárok na zdravotní péči jako domácí občané. Zdravotní péči mohou ovšem za těchto podmínek využívat jen v zařízeních, která jsou financována z veřejného zdravotního pojištění. V Evropě však ani tak není zdravotní péče zadarmo, a proto při pobytu v cizině musíte také platit. Všude v Evropě jsou zdravotní úkony poměrně drahé. Ani samotná návštěva lékaře není zadarmo, případná doprava domů může stát až statisíce.

Pojištění odpovědnosti Vám pomůže vyřešit nepříjemnosti, které způsobíte např. dítě rozbije zboží v obchodě, poškodíte někomu gumový člun, auto nebo zlomíte lyže. Pro tyto případy je možné uzavřít pojistku zde.

Cestovatelé, kteří vyjedou na dovolenou vlastním autem se mohou připojistit na asistenční služby. Základní pojištění většinou bývá součástí povinného ručení.

Vízová povinnost

Pro občany České republiky existuje při vstupu do některých zemí vízová povinnost. V některých zemích získáte vízum přímo na letišti jinde se musí žádat předem. Vstupní a výjezdní předpisy se mohou změnit a proto si před cestou vždy ověřte podmínky vstupu. Aktuální informace zjistíte na stránkách Ministerstava zahraničí ČR: www.mzv.cz.

Informace o destinaci

Ještě před svým odjezdem se seznamte se všemi specifiky vybrané destinace. Využijte stránek Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz, kde v záložce „Cestujeme" v sekci Státy světa – informace na cesty získáte všechny informace o zemi, do níž cestujete.

Co nesmím vzít na palubu letadla

Z důvodu bezpečnostních opatření jsou zakázány některé věci brát nahoru na palubu (např. tekutiny ve větším množství, ostré předměty, hořlaviny, zbraně a jejich makety atd. Informace o zakázaných předmětech najdete pod tímto odkazem: http://www.prg.aero/cs/odbaveni-cestujicich/odbaveni-cestujicich/zasady-a-pravidla-bezpecnostniho-odbaveni/predmety-zakazane-prepravovat-v-kabinovych-zavazadlech/

Rozhodně doporučujeme před cestou prostudovat přepravní podmínky dané letecké společnosti. Hmotnostní a rozměrové limity zavazadel a jejich množství.

Cenné věci jako je například fotoaparát, notebook apod si vezměte s sebou na palubu. Všechny letecké společnosti mají ve svých podmínkách, že za poškození cenných věcí v zavazadlovém prostoru neručí.

Očkování

Zejména při cestování do exotických destinací věnujte pozornost doporučeným a povinným očkováním, lékům (např. antimalarika), ale i informacím o vodě atd. Všeobecně se doporučuje dodržovat hygienu, pít pouze balenou vodu s neporušeným uzávěrem, nejíst na ulici… Informace Vám podají Střediska očkování a cestovního lékařství a najdete je i pod těmito odkazy: www.ockovani-zahranici.cz, www.domuvezdravi.cz

Doklady

Určitě nezaškodí když si pořídíte kopie dokladů, které budete nosit s sebou. Originály můžete uschovat např. v hotelovém sejfu. Mějte u sebe kontakt na asistenční službu ke svému cestovnímu pojištění. Pokud cestujete autem nezapomeňte na zelenou kartu, případně mezinárodní řidičský průkaz do zemí, kde je vyžadován.

Finanční rezerva

Raději cestujte s finanční rezervou. Můžete se dostat do situace, kdy bude potřeba uhradit škodu, lékařské ošetření, léky apod. Pojištovnanáklady hradí až zpětně. Finanční obnos uložte v hotelovém sejfu. Pokud s sebou nosíte více financí, rozdělte si je na několik míst.